Każdy ład światowy to system hierarchiczny, w którym status decyduje o tym, czy państwo może łamać lub naginać zasady. Feudalny charakter porządku Pax Americana polega na regulacji dostępu do energii. Rola państw wasalnych (junior-partnerów) to wypełnianie swoich powinności. | Próbka książki

Feudalizm we wszystkim prócz nazwy

Hierarchie: od świata zwierząt do geopolityki

Co w środku: Każdy ład światowy to system hierarchiczny, w którym status decyduje o tym, czy państwo może łamać lub naginać zasady. Feudalny charakter porządku Pax Americana polega na regulacji dostępu do energii. Rola państw wasalnych (junior-partnerów) to wypełnianie swoich powinności.

Dostępność: w sprzedaży!

Są trzy sposoby, by czytelnicy przyspieszali pisanie upatrzonej książki

SPOSÓB 1
Zamów powiadomienie

Zgłoś swój e-mail, a otrzymasz powiadomienie na tydzień przed premierą. Autor powiadomi cię osobiście. Powiadomienia to dla autora informacja, że książkę trzeba zakolejkować do ukończenia szybciej niż myślał. Ilość osób czekających na tę książkę: 5 osób.

Formularz zamówienia powiadomienia

SPOSÓB 2
Patronite.pl

Dołącz do wpierających i powiedz autorowi, że chodzi tę właśnie książkę. Każdy dołączający sprawia, że autor rzuca na jeden dzień pisanie innych treści i pisze jeden rozdział książki wskazanej. W progach wsparcia 50 zł i powyżej możesz decydować cyklicznie.

Przejdź do Patronite

SPOSÓB 3
Kup pakiet przyspieszający 150PLN

Kup dwa egzemplarze książki planowanej. Ten zakup sprawi, że autor odłoży na chwilę inne sprawy i napisze jeden pełny rozdział do książki, którą wskażesz. Jego wydruk z dedykacją dostaniesz pocztą jako pamiątkę jeszcze zanim książka się ukaże!

Przejdź do sklepu
Opis treści książki (pełna prezentacja tutaj)

FEUDALIZM WE WSZYSTKIM PRÓCZ NAZWY

„My kochamy Ruskich za wzięcie, a oni nas za żarcie”. Tak szło powiedzonko w czasach istnienia Paktu Warszawskiego, jedynego sojuszu wojskowego zawiązanego celem napadania swoich własnych członków. Tak wyglądały przepływy strategiczne, hierarchia, podział pracy i podział zysków, wedle których wasale pracowali na swojego „opiekuna”.

Niemal identyczną formą wyzysku jest to, co czasem nazywa się grzecznie neokolonializmem, a czasem systemem-światem. Natura obu polega na hierarchii. Na ekonomicznej eksploatacji krajów słabych, realizowanej bez jawnej kontroli politycznej (zewnętrznych atrybutów podległości). Efektem końcowym jest jednak zawsze to, że ci na górze łańcuchów dostaw mają pierwszeństwo bądź „prawo” zużywania większej ilości energii i zasobów lub zablokowania budowy wielkiego, konkurencyjnego lotniska.

Hierarchie i inne struktury kooperacyjne służą dystrybucji takich dóbr jak bezpieczeństwo, energia, przypisywanie odpowiedzialności i prestiż. W świecie natury znamy je jako „kolejność dziobania”. W geopolityce to wysyłanie „junior-partnerów” na wojnę.

W geopolitycznej grze o przetrwanie globalny hegemon to samiec alfa międzynarodowej społeczności. Ustanawia zasady i decyduje kto i kiedy może je łamać. Hierarchia to kluczowy termin struktury władzy, prestiżu, energii, środków oddziaływania. Przejawem tej logiki jest ład światowy Pax Americana – jego esencją jest kontrola światowego systemu dystrybucji energii. Ale systemy hierarchii działają na każdym poziomie i w każdym zakątku ludzkiej aktywności. Wszelkiej. To dlatego niesłychanie celne są słowa, które Korwin-Mikke wypowiedział w Parlamencie Europejskim: „Polacy są czarnuchami Europy”.

Wizja książki:
Każdy stabilny porządek świata jest i musi być hierarchiczny. Na szczycie stoi hegemon – ustanawia prawa, decyduje o podziale zasobów i „lennych” powinnościach sojuszników. Ta książka prezentuje logikę struktur władzy i prestiżu na poziomie państw zmagających się o swoją pozycję i przetrwanie... i o utrzymanie lub zniszczenie aktualnego układu sił.
Motto książki:
W starożytności raz zdarzyło się, że waleczny wódz obdarowany został dzbanem wina przedniego. Wódz ten dzbana zawartość do rzeki wlał i pospołu z żołnierzami swymi wodę z niej pił. Dzban wina smaku wody w rzece zmienić nie zdołał, lecz w [wodza tego] oficerów i żołnierzy duch walki wstąpił tak wielki, że na śmierć z nim gotowi iść byli. - Trzy strategie Huang Shigonga

Zabezpieczenie antyspamowe: 42.